Loading…

Zvicra zbulon një operacion spiunimi nga dy rusë në Forumin Ekonomik Botëror-Davos

  • 21/01/2020 | 15:26

Zvicra zbulon një operacion spiunimi nga dy rusë në Forumin Ekonomik Botëror-Davos

Zyrtarët zvicërranë kanë zbuluar një operacion spiunimi nga rusët që paraqiteshin si hidraulikë në Davos, ku mbahet takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror, transmeton Gazeta Metro.


Raporti në gazetën Tages-Anzeiger thotë se dy rusët u kontrolluan nga policia zvicërrane në gusht të vitit të kaluar në vendpushimin e Davosit, vend ky që mbledh çdo vit elitën globale të biznesit dhe liderët. Dyshja paraqiten pasaporta diplomatike dhe u larguan nga vendi, thuhej në letër.

Policia në kantonin lindor zviceran të Grisons tha se dy burra me pasaporta diplomatike ruse kishin qenë subjekt i një kontrolli rutinë të identitetit në Davos në gusht 2019, por nuk ishte vendosur asnjë lidhje midis vizitës së tyre dhe Forumit Ekonomik Botëror. Maria Zakharova, një zëdhënëse e Ministrisë së Jashtme ruse në Moskë, tha që ajo nuk ishte në dijeni të incidentit.

Menaxheri i fondit të investimeve Bill Browder, i cili ka udhëhequr një fushatë për të ekspozuar korrupsionin dhe ndëshkuar zyrtarët rusë të cilët ai fajëson për vdekjen e avokatit të tij, Sergei Magnitsky, i cili vdiq në një burg në Moskë në 2009 pasi u ankua për keqtrajtim, tha se incidenti i supozuar tregoi shtrirjen e shtetit rus.

“Rusët po synojnë në mënyrë aktive të gjithë armiqtë e tyre në të gjitha vendet e ndryshme – ata kanë burime të mëdha dhe Davos është një vend i rëndësishëm, dhe ky është vendi i vetëm ku mund të vijnë dhe të sfidojnë personalisht zyrtarët rusë për vrasjen e Sergei Magnitsky,” tha Browder për Reuters sot në Davos.

Prokurorët rusë kanë thënë se ata dyshojnë se Browder ka urdhëruar një varg vrasjesh, përfshirë edhe Magnitsky, dyshime këto që financieri i ka hedhur poshtë si qesharake./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë