Loading…

ZKA: Sistemet e informacionit të ATK-së të ekspozuara ndaj sulmeve kibernetike

  • 10/07/2020 | 08:43

ZKA: Sistemet e informacionit të ATK-së të ekspozuara ndaj sulmeve kibernetike

Mangësi në administrimin dhe menaxhimin e detyrimeve tatimore në Administratën Tatimore të Kosovës ka evidencuar Zyra Kombëtare e Auditimit.

Në raportin e auditimit të teknologjisë së informacionit në këtë institucion, ZKA-ja ka konstatuar se sistemet janë të ekspozuara ndaj rreziqeve të humbjes së integritetit dhe konfidencialitetit të të dhënave dhe disponueshmërisë së sistemeve, shkruan KOHA.

Këto mangësi, sipas ZKA-së, kanë ndikuar në paraqitjen e një pasqyre jo të saktë dhe jo të plotë të llogarive të deklaratave tatimore, në rreziqe të funksionimit të sistemeve të informacionit, humbje të integritetit dhe konfidencialitetit të të dhënave dhe rreziqe në sigurinë e informacionit dhe vazhdimësinë e punës së sistemeve.

Administrimi dhe menaxhimi i detyrimeve tatimore bëhet nëpërmjet sistemeve të informacionit të ndërlidhura siç janë Sistemi Elektronik për Deklarim të Tatimit, Sistemi i Integruar Qeveritar për Administratën Tatimore, si dhe Sistemi për Menaxhimin e Rasteve të Mbledhjes.

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë