Loading…

Syla: Amerikanët e kanë finalen e dialogut gati

  • 09/10/2019 | 22:23

Syla: Amerikanët e kanë finalen e dialogut gati

Analisti Valon Syla ka thënë se ardhja e Grenell një sinjal i fuqishëm që dërgohet nga Shtëpia e Bardhë, dhe se e kanë finalen e dialogut gati, shkruan Gazeta Metro.


Syla më tej shtoi se amerikanët kanë një final të dialogut kanë diçka të gatshme që ndoshta liderët nuk kanë qenë afër procesit mund mos ta kenë. “Janë dy faktorë që duhet me të analizohen si mesazhet diplomatike faktori kohor shpejtësia për arritjen e hapjes së bisedimeve me Serbinë dhe shpejtësia për gjetjen e një marrëveshje Kosovë-Serbi”.

Syla deklaroi se lajmi i mirë është që e mban atë vijën tradicionale të amerikanëve që para se ta vizitojnë Beogradin gjithmonë e kanë përparësi Prishtinën zyrtare.

“Mendoj që takimi ka pasë qëllim kryesisht t’i shpalos agjendat kohore të ju tregoj liderëve të cilët ata i kanë zgjedhur për bashkëpunim tua shpalos afatet kohore kur ata duhet të jenë gati me qeveri dhe si trup vendimmarrës i Kosovës të jenë kompatibil me agjendën që e kanë paraparë”, ka thënë Syla.

Ttuje Syla në Klan Kosova është shpehur se me emërimi i tij është theksuar është pozicioni i tij më rigjil apo më i ashpër ndaj BE’së që amerikanët në procesin me Kosovën kanë dëshirë ta theksojnë dhe ritheksojnë me emërimin e Grenell dhe vizitën e ti./gazetametro.net

 

Më të fundit
...
  • 23/10/2019 | 23:42
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë