Loading…

Sulmi në zemër e kafshimi nga gjarpëri: 4 mënyra se si ta shpëtoni vetën në raste emergjente

  • 15/07/2019 | 21:35

Sulmi në zemër e kafshimi nga gjarpëri: 4 mënyra se si ta shpëtoni vetën në raste emergjente

Njohja e metodave themelore të ndihmës së parë mund t’ju ndihmojë të shpëtoni jetë, duke përfshirë edhe tuajën. Kur e gjeni vetën në mes të situatave emergjente, është mirë që të dini se çfarë iu ndihmon, transmeton Gazeta Metro.


Ekzistojnë disa mënyra që iu tregojnë se nuk duhet të bëni panikë dhe të gjendeni mirë në situata kur jeta juaj është në rrezik, duke përfshirë këtu edhe në raste më të rrezikshme, siç është sulmi në zemër.

Gazeta Metro më poshtë u sjellë 4 mënyra se si t’u shpëtoni lëndimeve e sulmeve të ndryshme, më lehtë.

1.Aspirina për sulmet në zemër

Kur vjen fjala te sulmi në zemër, intervenimi i hershëm mund të ndihmojë në riparimin e dëmit.

Nëse keni një aspirinë afër, përtypni atë menjëherë pasi që do të pengojë trombocitet që shkaktojnë mpiksjen e gjakut, e që është pikërisht ajo që bllokon arteriet tuaja.

2. Vaj kokosi për kafshimin nga gjarpëri

Filmat e seritë e ndryshme na kanë treguar se kur dikush kafshohet nga gjarpëri, ndihma e parë që duhet të bëni është të thithni jashtë helmin.

Sidoqoftë, mjekët kanë treguar se është më mirë ta lyeni plagën me vaj kokosi pasi që ndihmon në luftimin e bakterieve dhe parazitëve.

3. Soda e bukës për plagë

Kur lëndoheni dhe merrni plagë, ajo qëndron për disa javë në trupin tuaj. Mirëpo, soda e bukës ndihmon shumë që plagët të largohen më shpejt nga trupi juaj.

4. Ujë i ngrohtë për djegie

Djegiet e shkallës së parë janë ato që e prekin vetëm shtresën e parë e të lartë të lëkurës suaj. Ato mund të jenë të dhimbshme, por jo serioze.

Për t’i trajtuar, përdorni vetëm ujë të ngrohtë. Disa e konsiderojnë akullin si zgjidhje, por ai vetëm sa e lëndon më shumë. Akullin, mund ta përdorni pas pastrimit të plagës së djegies./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë