Loading…

Spanja mban zgjedhjet parlamentare: Katër vite, katër herë zgjedhje

  • 10/11/2019 | 16:49

Spanja mban zgjedhjet parlamentare: Katër vite, katër herë zgjedhje

Votuesit në Spanjë, janë rikthyer në votime për zgjedhjet e katërta, të përgjithshme brenda 4 viteve, transmeton Gazeta Metro.


Pas zgjedhjeve të fundit në prill, Partia Socialiste fitoi shumicën e vendeve, por nuk ishte në gjendje të krijonte një koalicion.

Spanja nuk ka një qeveri të qëndrueshme që nga viti 2015.

Votimet vijnë mes hijeve të trazirave në Kataloni, dhe ngritjen e partisë së ekstremit të djathtë Vox.

Zgjedhjet gjithashtu vijnë në më pak se një muaj prej kur Gjykata Supreme e Spanjës, dënoi nëntë liderët Katalanas, për rolin e tyre në organzimin e një referendum të jashtëligjshëm në 2017./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë