Loading…

Refugjatët kurdë të keqtrajtuar: Detyrohen të paguajnë për të kaluar nga Siria në Irak

  • 23/10/2019 | 08:55

Refugjatët kurdë të keqtrajtuar: Detyrohen të paguajnë për të kaluar nga Siria në Irak

Refugjatëve që ikin nga forcat turke, po detyrohen të paguajnë qindra dollarë amerikanë për të kaluar nga Siria në Irak, transmeton Gazeta Metro.


Kurdët e detyruar  të ikin nga shtëpitë e tyre në veri-lindje të Sirisë nga pushtimi i Turqisë, po u mohohet hyrja në Irakun verior pasi kalimi kufitar mbi lumin Tigris është mbyllur.

Njerëzit të dëshpëruar për të lënë vendin dhe për të kërkuar strehim, u janë drejtuar kontrabandistëve për ti dërguar ata nëpër një pjesë tjetër të kufirit natën,për të shkuar në një kamp refugjatësh 150 km (93 milje) larg, ku kanë mbërritur më shumë se 7,100 kurdë të zhvendosur.

Kalimi vjen me një çmim deri në 800 dollarë (618 £) për person, thanë OJQ-së Khalsa Aid me qendër në Mbretërinë e Bashkuar dhe Këshillit Norvegjez të Refugjatëve.

Ekzistojnë gjithashtu disa sugjerime që ushtarët në kufi po marrin një tarifë, por kjo nuk mund të verifikohet./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë