Loading…

Pyjet e Gjermanisë në situatë katastrofike si pasojë e temperaturave të nxehta

  • 23/10/2019 | 08:50

Pyjet e Gjermanisë në situatë katastrofike si pasojë e temperaturave të nxehta

Në dy vitet e fundit, Gjermania ka përjetuar thatësira të gjata të verës dhe temperaturat në rritje, dhe këta dy faktorë po i rrezikojnë pyjet e vendit, transmeton Gazeta Metro.


Fati i ktyre pyjeve dhe miliona pemësh, tregon rrezikun e ndryshimit të klimës dhe ndryshimin e modeleve të motit, dhe shtron pyetje se si shtetet dhe qytetarët duhet të mbrojnë hapësirat e tyre të gjelbra lokale.

Vetëm në vitin 2018, 110,000 hektarë (rreth 272,000 hektarë) sipërfaqe pyjore në Gjermani u dëmtuan dhe 33 milion metra kub dru, thanë studiuesit në Institutin Ekosistemeve Pyjore Thünen të vendit. .

Një vlerësim paraprak për vitin 2019 tregon të paktën të njëjtën sasi dëmi.

Studiuesit gjermanë dhe pylltarët, kanë thënë se dëmi është rezultat i temperaturave të larta dhe mungesës së shiut që thahen pemët.

Gjatë një valë nxehtësie që goditi pjesën më të madhe të Evropës në korrik, Gjermania ishte një nga disa vendet që theu rekordet, duke regjistruar temperatura deri në 42.6 gradë Celsius (108.7 F).

Pothuajse gjysma e pyjeve të vendit janë pronë private, dhe dëshmitarët e zhdukjes së kaq shumë pemëve mund të jenë shkatërruese për familjet që kanë ndërtuar jetesën e tyre rreth tyre./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë