Loading…

Protesta në Londër kundër fitores së Boris Johnson

  • 14/12/2019 | 08:15

Protesta në Londër kundër fitores së Boris Johnson

Ashtu siç është pritur edhe në bazë të sondazheve të bëra më herët, Boris Johnson i ka fituar zgjedhjet në Britani, shkruan Gazeta Metro.


Qindra protestues kanë marshuar në qendër të Londrës për të protestuar kundër zgjedhjet e parakohshme që nxorën kryeministrin britanik Boris Jonhnson të Partisë Konservatore si fitues.

Duke brohoritur dhe me pankarta të tilla në duar si “Boris Jonhnson nuk është kryeministri im”, “Kundërshtoj rregullat e Tory-t” dhe “Mirësevini refugjatë”, protestuesit të premten ecën me shpejtësi nga rezidenca Johnson Downing Street në sheshin Trafalgar deri të te rajoni i teatrit.

Gjatë kësaj proteste u bllokua trafiku dhe kishte një prezencë të shtuar të policëve.

Në një fjalim më herët të premten, Johnson kishte bërë thirrje për t’u shuar ndarjet që ishin shtuar për tre vjet e gjysmë qëkur britanikët votuan me 52 për qindpër të dalë jashtë Bashkimit europian në referendumin e 2016’ës./gazetametro.net

Më të fundit
...
  • 08/08/2020 | 23:53
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë