Loading…

Princesha jordaneze bëhet gruaja e parë pilote në vend 

  • 14/01/2020 | 17:37

Princesha jordaneze bëhet gruaja e parë pilote në vend 

Princesha jordaneze është bërë piloti i parë i avionëve femër në Jordan, transmeton Gazeta Metro.


Princesha jordaneze, Salma është gruaja e parë jordaneze që përfundoi trajnimin për  aeroplan, por jo e para që përfundoi trajnimin pilot në përgjithësi.

Mbreti Abdullah II i Jordanisë prezantoi vajzën e tij, Princesha Salma, pasi ajo përfundoi trajnimin pilot me Forcat e Armatosura të Jordanisë. Njoftimi për shtyp u dha nga Gjykata Mbretërore Hashemite.

Princesha, 19 vjeçe, është gruaja e parë jordaneze që përfundoi trajnimin paraprak të pilotit në aeroplanët e krahut fiks.

Në ceremoninë në Pallatin Al Husseiniah në Aman morën pjesë Mbretëresha Rania Al Abdullah dhe Princi i Kurorës Al Hussein bin Abdullah II.

Gjithashtu të pranishëm ishin Gjenerali, Yousef Huneiti, kryetari i Shefave të Përgjithshëm të Shtabit të Forcave të Armatosura të Jordanisë, komandantëve të Forcave Ajrore Mbretërore Jordan, komandant i Kolegjit Ajror King Husein dhe komandanti i krahut në kolegj gjithashtu morën pjesë në këtë ceremoni.

Ndërsa Salma është gruaja e parë jordaneze që përfundon trajnimin për një aeroplan të krahut të fiks, por ajo nuk është e para që përfundon trajnimin pilot në përgjithësi.

Piloti i parë i helikopterëve femër në Jordani, është Cadet Aya Basheer Ibrahim Alsourany, u trajnua në Pensilvani në fund të vitit 2018, nga ushtria amerikane./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë