Loading…

Presidenti Thaçi në të njëjtën vijë me SHBA: Duhet lëvizur shpejt drejt marrëveshjes së paqes

  • 09/10/2019 | 22:41

Presidenti Thaçi në të njëjtën vijë me SHBA: Duhet lëvizur shpejt drejt marrëveshjes së paqes

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, pas takimit me të Dërguarin e Posaçëm i Presidentit Amerikan për Dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, shkroi se ishte falënderues ndaj SHBA’së e Ambasadorit Amerikan Grenell, dhe Presidentit Amerikan Donald Trump. Presidenti Thaçi u përkujdes të tregoj se është në pajtueshmëri me nismën e diplomacisë amerikane, transmeton Gazeta Metro.


Presidenti Thaçi shkroi se takoi Ambasadorin e SHBA’së në Berlin, Richard Grenell, dhe theksoi se SHBA’të dhe Kosova kanë nevojë të përfundoj konflikti ballkanik me një marrëveshje dhe përpjekjet duhen të përshpejtohen.

“E takova Ambasadorin Richard Grenell sot. Bisedova për sukseset e Kosovës si demokraci e re dhe nevojën për të lëvizur shpejt para dhe të mbyllet kapitulli i konfliktit në Ballkan, duke arritur marrëveshjen e paqes. Jam falënderues ndaj SHBA’së dhe angazhimit personal të tij si i dërguar i Presidentit Donald Trump”.

Sot gjatë ditës Presidenti Thaçi u veçua nga Ambasadori i SHBA’ve në Kosovë, Philip Kosnett kur shkroi për takimin dhe përkushtimin e SHBA’ve dhe të Dërguarit të Posaçëm, Richard Grenell për zgjidhjen.

Presidenti Thaçi u kujdes që postimi i tij në rrjetin social Twitter të përmendej dhe të vërehej nga Presidenti Amerikan, Donald Trump./gazetametro.net

Ambasadori Amerikan veçon Thaçin mbi liderët e tjerë

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë