Loading…

Për gjysmë ore: Gurabija të buta me djathë

  • 09/10/2019 | 20:17

Për gjysmë ore: Gurabija të buta me djathë

Provoni recetën për brumë në kombinim me erëzat të cilat japin shije të përsosur.


Përbërësit:

– 2 vezë;
– 2 lugë kripë;
– 250 gramë jogurt;
– 150 gramë djathë të freskët;
– erëza sipas dëshirës (rozmarinë, borzilok…);
– 200 gramë djathë të fortë të grirë në rende;
– 1 qese pluhur për ëmbëlsira;
– 450 gramë mielli;
– 20–30 gramë lakra turshi sipas dëshirës.

Përgatitja:

• Vezët, kripën, jogurtin dhe djathin e freskët bashkoni në një enë.

• Shtoni djathin e grirë në rende, erëzat dhe pluhurin e ëmbëlsirave dhe sërish përzieni.

• Shtoni miellin disa herë deri sa ta ngjishni.

• Është e mundshme që të jetë për ndonjë gram më tepër apo më pak, mirëpo është me rëndësi të bëni brumë të mirë i cili mund lehtë dhe pa ngjitje të mëdha të përhapet në tavolinën e punës.

• Ndani brumin në katër pjesë dhe secilën pjesë përhapeni në 0.5 – 1 cm trashësi.

• Pritni dhe fërgojeni në vaj të nxehur nga secila anë derisa të skuqen.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë