Loading…

Paralajmëron NASA: Tymi nga zjarret në Australi do rrethojë gjithë Tokën

  • 14/01/2020 | 13:58

Paralajmëron NASA: Tymi nga zjarret në Australi do rrethojë gjithë Tokën

NASA ka paralajmëruar se tymi masiv nga zjarret në Australi së shpejti do rrethojë Tokën,


Zjarret masive kanë bërë që tymi të vijë përgjatë bregdetit lindor të vendit për muaj të tërë, duke shtyrë tymin drejt Paqësorit.

NASA tha se pllaka nga flakët kishte kapërcyer Amerikën e Jugut, duke e bërë qiellin plot mjegull dhe pastaj duke u zhvendosur përreth Tokës më 8 janar.
”Tymi pritet të bëjë të paktën një qark të plotë në gjithë globin”, tha agjensia hapësinore amerikane.

Qindra zjarre janë djegur në të gjithë Australinë, duke lënë të vrarë 28 njerëz dhe duke shkatërruar më shumë se 2 mijë shtëpi.
Shkalla dhe itensiteti i paparë i zjarreve është përkeqësuar nga ndryshimi i klimës, thonë ekspertët./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë