Loading…

Nëse hani 3 hurma në ditë, kjo është ajo që do të ndodhë në trupin tuaj pas 1 jave

  • 09/10/2019 | 16:08

Nëse hani 3 hurma në ditë, kjo është ajo që do të ndodhë në trupin tuaj pas 1 jave

Hurmat janë fruta të butë të cilat rriten në palmat e shumë rajoneve tropikale në botë, të cilat njihen ndër frutt më të shëndetshme për mendjen dhe trupin, transmeton Gazeta Metro.


Për më tepër, nëse hani tre hurma çdo ditë për një javë, ju mund të vëreni se çka ndikon në trupin tuaj, efektin e të cilave mund ta kuptoni tani:

Ulja e rrezikut të kancerit të zorrës së trashë

Ushqimi lëviz nëpër sistemin e tretjes në një normë të shëndetshme dhe pa baktere të dëmshme. Dhe kur sistemi tretës dhe zorrët po funksionojnë mirë, atëherë rezulton në një parandalim të kancerit të zorrës së trashë.

Do të keni energji më të madhe

Hurmat përmbajnë sheqernat natyrore, glukozën dhe fruktozën që do t’ju japin një shpërthim të shpejtë energjie kur të keni nevojë për të. Dhe ndryshe nga pijet, hurmat përmbajnë përbërës të tjerë të shëndetshëm si fibra, kalium, magnez, vitamina dhe antioksidantë të cilat ndihmojnë që të keni sa më shumë energji.

Sistemi juaj i tretjes do të përmirësohet

Nëse dëshironi që sistemi juaj i tretjes të ecë mirë dhe rregullisht, hurmat janë vetëm fruti i cili arrinë ta bëjë atë.

Sasitë dhe llojet e duhura të fibrave mund të përfitojnë shëndetin tuaj të tretjes duke parandaluar kapsllëkun dhe duke promovuar lëvizjet e rregullta të zorrëve. Dhe hurmat janë padyshim lloji i duhur i fibrave për të bërë këtë.

Mund të jeni më të zgjuar

Hurmat përmbajnë Vitaminë B6 që është treguar se përmirëson performancën e trurit duke ndihmuar trupin të bëjë serotoninë dhe norepinefrinë. Serotonina nga ana tjetër rregullon gjendjen shpirtërore dhe norepinefrina ndihmon trupin tuaj të përballet me stresin. Në të kundërt, hulumtimi ka treguar që nivele të ulëta të Vitaminës B6 janë të lidhura me depresionin.

Pra, kur truri juaj nuk ka stres është i mprehtë dhe i gatshëm për të mësuar dhe ruajtur informacionin.

Trajtimi për hemorroide

Hemorroidet shpesh shkaktohen nga kapsllëku që çon në tendosje në atë zonë në skajin më të largët të traktit tretës. Kjo është një gjendje e tmerrshme dhe shpesh shumë e dhimbshme që për fat të mirë mund të trajtohet dhe madje edhe të kthehet përmes një ndryshimi në dietë për të zvogëluar kapsllëkun.

Shumë mjekë rekomandojnë një dietë të pasur me fibra, dhe kjo përfshinë hurmat për të ndihmuar gjërat të lëvizin në mënyrë që hemorroidet tuaja të shërohen.

Përmirësoni sistemin tuaj kardiovaskular

Kaliumi i përfshirë në këtë frut të vogël në dukje magjik është gjetur duke ulur LDL (kolesterolin e keq) që shkakton bllokime në arteriet që çojnë në goditje dhe madje edhe sulm në zemër. Një studim i grave më të moshuara zbuloi se marrja e lartë e kaliumit shoqërohet me një rrezik më të ulët të goditjes në tru dhe vdekshmërisë.

Pra, konsumoni këto fruta të butë prej të cilave për një periudhë të shkurtër kohore, do të gjeni shëndet të qëndrueshëm i cili poashtu çon në lumturinë tuaj. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë