Loading…

Në këtë mënyrë përdorni farat e pjeprit për të mbrojtur shëndetin tuaj

  • 18/08/2019 | 21:49

Në këtë mënyrë përdorni farat e pjeprit për të mbrojtur shëndetin tuaj

Veshkat janë një prej organeve më të rëndësishme në trupin e njeriut, ndaj është e rëndësishme që t’i mbroni ato.

Dëmet kryesore i shkaktojnë radikalet e lira, ndaj farat e pjeprit u vijnë në ndihmë.

Mund t’i hani të thata si çdo farë tjetër, por mund t’i përdorni edhe në sallatë.

Në sajë të vitaminës E, farat e pjeprit i mbrojnë veshkat nga radikalet e lira, kjo edhe prej përqendrimit të madh të antioksidantëve.

Po ashtu farat e pjeprit janë të mira pasi ndihmojnë në largimin e parazitëve nga zorrët dhe lehtësojnë tretjen e ushqimit, shkruan noa.al. Mineralet që gjenden në këto fara, ndihmojnë edhe në uljen e tensionit të gjakut.

Përdorim shumë i mirë i farave të pjeprit duhet bërë edhe nga personat mbipeshë, të cilët i stimulojnë në humbjen e kilogramëve të tepërt.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë