Loading…

Në demokraci, ligji asht instrument i konsensusit, e jo diktatit!

  • Nga

  • MIGJEN KELMENDI

  • 13/01/2020 | 12:52

Në demokraci, ligji asht instrument i konsensusit, e jo diktatit!

Flori Mumajesi, Elvana Gjata, rapp’erat dhe rockerat e Prishtines, dojne me i qit mendsh glotofaget zyrtare te Tiranes. Po tmerrohen prej Gegnishtes, po gerditen, po tuten, po ju vjen me vjelle, sepse software’i kulturor qe jau kane instalue ketyne hardware’ve cheap (prej Kine:) gjate diktatures komuniste te Enver Hoxhes, asht inkompatibil, me te. Ai software enverian nuk e njeh Gegnishten, e ka te shlyeme. Gegnishtja asht virusi i ketij softweri enverian qe ja kane instalue Tiranes se sotme zyrtare gjate diktatures. Prandaj ky reagim, prandaj kjo dro e gerdi.


Shkruan: Migjen Kelmendi

Flori Mumajesi, Elvana Gjata, rapp’erat e Prishtines, autoret e ri te poezise dhe letersise ne Gegnisht prej Prishtine, hapsina publike pushtue me sllogane dhe idioma gege, po dojne me i tranu. Te tmerruem jane çu e po kerkojne ligj.

O njerez te pakulturem e primitiv, po te kish qene qe me ligj diktues e imponues me i zgjidhe problemet, Slobodan Milosevic i kishte krye moti keto pune me ne. Ai pruni ligje, administrate, polici, ushtri, por na, shqiparet e Kosoves, nuk ju bindem as ligjeve te tij, e as policise se tij.
Me marr vullnetarisht rolin e policeve gjuhesor, me u ba ‘milosevica gjuhesor’ sot, ne shekullin 21, nuk kishte mujt dikush me ja fut vetes kamben n’goje ma keq.

Kjo kerkese per ligj i demaskon krejt keta emna, e sidomos dy qe po permenden, nji profesor Shkurtaj, dhe nji politikan akademik (sic!) i Edi Rames, si enverista te pandreqshem, si njerez autokrat e te dhunshem. S’ka edukim, s’ka argument, s’ka kulture qe ju ndihmon ketyne dy glotofageve me shpla enverizimin e tyne te mbrendshem e me reflektue si njerez te shekullit 21.

Ani jane çu tash e po gjejne njerez analfabete e gjys te shkolluem, portale e gazetare te dyshimte, me na zbulue e interpretue se çka asht Gegnishtja (sic!). Glotofaget e Gjuhes Shqipe, kanibalet gjuhesor te Shqipes, po dojne me na tregue neve se çka asht Gegnishte pernime, e çka Gegnishte permahi, si kjo e Florit, Elvanes, reperave….Prishtines!
Çdo fjale, çdo ‘tallava’ fjale Gegnisht, slangu, çdo idiolekt e sociolekt sot ne hapsinen shqiptare per keta glotofage zyrtare asht subversion, perjetohet si bombe me te cilen po rrezikohet glotofagia zyrtare ne Tirane!

Keshtjella Glotofage e Tiranes po nihet e bombardueme nga Tomahawkat Geg prej Prishtine, prej llumit dhe undergroundit tironas!

Reperat e Prishtines, tallava geget, jane punk’erat e Gjuhes Shqipe! Jane rebelat dhe minuesit e Glotofageve dhe Glotofagise zyrtare te estabilishmentit kulturor tiranas.

Ne vende se me hape debatin, me kriju kushte per mbajtjen e nji Kongresi te dyte, me te cilin kishim me planifikue perdorimin zyrtar te shqipes tashti ne hapsine e cila sot po interakton ne tane gjeografine e saj, keta kapen per ‘allti’!

Dhe per krejt keta e kam veç nji “çiode”, nji gjylpane demokratike me te cilen e shperthejme kete pordhice glotofage dhe e demaskojme tane kete mungese kulture elementare demokratike sot nder keta iniciues te dhunes:

NE DEMOKRACI, LIGJI ASHT INSTRUMENT I KONSENSUSIT, E JO DIKTATIT!

Pike.

Gjithçka tjeter ju shnderron ne “milosevica gjuhesor”. Dhe ashtu si Milosevici, keni me e marr pergjigjen e duhun!

Zaten asht koha me kalue ne akcion dhe me i pshtue femite tane e gjeneratat e reja prej
ketyne njerezve pakulturue e autokrat qe nuk e ndjejne dhe nuk e dojne Gjuhen Shqipe.

(Autori është publicist i njohur nga Prishtina dhe anëtar i Partisë Demokratike të Kosovës)

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë