Loading…

Mësoni simptomat e kancerit të mushkrive

  • 15/05/2019 | 15:35

Mësoni simptomat e kancerit të mushkrive

Kanceri i mushkërive është kanceri i tretë më i shpeshtë. Është shumë e rëndësishme që të vëreni shenjat e para, dhe të vizitoni mjekun, transmeton Gazeta Metro.


Qëllimi kryesor i mushkërive është që të largojë dioksidin e karbonit dhe mbetjet tjera që trupi i juaj nuk i përdor. Kanceri i mushkërive fillon prej gjoksit dhe simptomat e mëdha nuk vërehen deri sa sëmundja të ketë avancuar.

Vërejtja e hershme e kësaj gjendje është imperative dhe është shumë e këshillueshme që të shkoni tek mjeku spo i shihni shenjat më të hershme.

Shenjat e hershme janë:

-Një kollë e vazhdueshme që nuk largohet për dy a tre javë

-Dhimbje e vazhdueshme në gjoks dhe probleme me frymëmarrje

-Kollë me gjak

-Lodhje e papritur apo humbje në peshë

Kanceri i mushkërive fillon me humbjen e kontrollit të qelizave në mushkëri. Këto qeliza do formojnë një tumor.

Pleura bën një lëng lubrifikues i cili slides mbi njëri-tjetrin dhe ndihmon në frymëmarrje brenda dhe jashtë pa probleme.

Qelizat e kancerit të mushkërive mund të përhapen në pleurë, e cila pastaj ndez membranën duke prodhuar shumë lëngje që ndalon mushkëritë të zgjerohet plotësisht.

Kjo krijon një frymë të rënduar që mund të çojë në dështim të zemrës.

Simptomat e avancuara të kancerit të mushkërive përfshijnë:

-ënjtje të fytyrës, duarve apo qafës

-Kokëdhimbje apo marramendje

-Shenja në qafë

-Dhimbje e eshtrave./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë