Loading…
Macron: Notre Dame do të rindërtohet pas zjarrit
  • 16/04/2019 | 08:40

Macron: Notre Dame do të rindërtohet pas zjarrit

Presidenti francez Emmanuel Macron u zotua të rindërtojë katedralen mesjetare të Notre-Dame pasi një zjarr i madh pjesërisht e shkatërroi.

Zjarrfikësit arritën të shpëtonin strukturën kryesore të gurit gotik 850-vjeçar, duke përfshirë dy kullat e tij, por sahati dhe kulmi u shembën, transmeton Klan Kosova.

Zjarri u deklarua nën kontroll gati nëntë orë pas fillimit të tij.

Shkaku nuk është ende i qartë, por zyrtarët thonë se kjo mund të lidhet me punimet e rinovimit.

Prokuroria e Parisit tha se aktualisht është duke u hetuar si një aksident. Një zjarrfikës u plagos rëndë ndërsa merrej me flakët.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë