Loading…

Kjo është vetura më e shpejtë në botë

  • 09/10/2019 | 17:59

Kjo është vetura më e shpejtë në botë

E keni pyetur ndonjëherë veten se sa shpejt mund të ecin veturat? Përgjigja, natyrisht, varet nga lloji dhe cili është përkufizimi juaj për veturën, transmeton Gazeta Metro. 


Por cila konsiderohet si veturën me të shpejtë në botë?

Kjo “foshnjë”, që shihni në foto, Thrust SSC jet car, e vitit 1997, theu të gjitha llojet e regjistrimeve përsëri në administratën e Klinton. Bëri rreth 763 milje në orë në Tetor të ’97, sipas Librit Guinness të Rekordeve Botërore. Kjo është një shpejtësi që akoma nuk është arritur.

 

Ideja është që, vetura më e shpejtë në botë është më pak e ngjashme me një veturë të zakonshme dhe ndoshta do të ishte më mirë të quhej një anije hapësinore me rrota./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë