Loading…

Këtë e tregojnë për shëndetin tuaj zonat se ku dalin aknet

  • 14/12/2019 | 19:52

Këtë e tregojnë për shëndetin tuaj zonat se ku dalin aknet

Ka shumë shkaqe për puçrrat, dhe shumë njerëz nuk e kuptojnë se faktorët e brendshëm – nga sa ju flini në ajrin që thithni, mund të ndikojnë në fytyrën tuaj. Lëkura e shkëlqyeshme vjen nga kujdesi për të dy ato që vendosni në lëkurën tuaj dhe se si kujdeseni për trupin tuaj, transmeton Gazeta Metro.


Aknet në ballë tregojnë çështjet e dobëta të tretjes dhe stresin i cili i shkakton ato. Fjetja të paktën shtatë orë në natë, pirja e shumë ujit dhe hahet një dietë e ekuilibruar mund të ndihmojë në zvogëlimin e puçrrave në ballin tuaj.

Aknet në faqe janë të lidhura me sistemin e frymëmarrjes. Sigurimi që ajri në shtëpi është i pastër mund të ndihmojë: të merrni një pastrues të ajrit ose disa bimë që pastrojnë ajrin. Ju mund të mos e kuptoni atë, por shumë gjëra vijnë në kontakt me faqet tuaja çdo ditë, kështu që pastrimi i sendeve përreth jush mund të ndihmojë në zvogëlimin e akneve në faqe.

T-zone I referohet zonës nga mes vetullave poshtë deri te hunda dhe mjekra. Aknet këtu shpesh nxiten nga alergjenet ushqimore. Disa ekspertë rekomandojnë të zvogëloni konsumin e qumështit, mishin e kuq dhe ushqimin e shpejtë dhe të hani më shumë perime me gjethe për të përmirësuar ngjyrën tuaj të zonës T.

Ka gjithashtu më shumë gjëndra vaji në lëkurë në zonën T sesa në pjesën tjetër të fytyrës, gjë që bën që zona të ketë më shumë të ngjarë të shpërthejë. Sigurohuni që të pastroni dhe përdorni kujdesin e lëkurës, i cili funksionon për të mos bllokuar poret.

Aknet në hundën tuaj lidhen posaçërisht me mëlçinë dhe veshkat, kështu që një hundë e skuqur ose puçrra e bezdisshme mund të nënkuptojë presionin e lartë të gjakut ose mosfunksionimin e mëlçisë.

Aknet e mjekrës tregojnë nxitësit më të mëdhenj të njollave që i njohim shumë mirë: çekuilibri hormonal. Provoni një orar të rregullt të gjumit dhe dietë të shëndetshme, por nëse vazhdoni të keni puçrra fytyre, këshillohuni me dermatologun dhe gjinekologun tuaj.

Luhatjet hormonale dhe gjenetika shpesh janë shkaku rrënjësor i akneve në shpinë, krahë dhe kofshë, kështu që kontrollimi i akneve këtu mund të jetë veçanërisht i ndërlikuar. Për më tepër, pëlhura e lagur nga fërkimi i djersës kundër lëkurës mund të irritojë dhe gjenerojë çarje. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë