Loading…

Kështu mund të përhapet koronavirusi në zyre

  • 28/03/2020 | 11:28

Kështu mund të përhapet koronavirusi në zyre

Nëse një sipërfaqe e vetme rrezikohet, një virus mund të infektojë pjesën më të madhe të një vendi të punës brenda disa orëve.


Rreth e rrotull botës miliona njerëz kanë braktisur zyrat e tyre, tavolinat e tyre të organizuara me kujdes, dritat fluoreshente, fotokopjuesin e përgjumur, pasi qeveritë mandatojnë që punonjësit të punojnë nga shtëpia, raporton “BBC”, transmeton lajmi.net.

Këto masa janë një përpjekje për të përmbajtur përhapjen e koronavirusit, punëtorët konsiderohen më të sigurt në shtëpitë e tyre dhe dalja nga zyrat e mbushura me njerëz mund të ngadalësojë përhapjen e Covid-19.

Ndalimi i punës në zyrat e centralizuara nuk është vetëm një masë paraprake, zyrat kanë qenë dhe janë vendet kryesore për përhapjen e viruseve dhe baktereve.

Studiuesit kanë treguar që defektet, mikrobet, viruset dhe bakteret përhapen lehtësisht në një zyrë. Krissi Hewitt, drejtoreshë e kërkimit institucional dhe iniciativave strategjike në Shkollën e Shkencave dhe Matematikës në Karolinën e Veriut, ka hulumtuar diversitetin dhe bollëkun e jetës mikrobiale në zyra.

“Njerëzit kalojnë një sasi të madhe të jetës së tyre të përditshme në kufijtë e zyrës ku hapësirat e ndara dhe ndërveprimi i lartë me sipërfaqet e përbashkëta rrit sasinë e mikrobeve në sipërfaqe dhe në ajër”, thotë ajo.

Me fjalë të tjera, shumë nga zonat me prekje të lartë në zyrën tuaj mund të jenë vektorë për përhapjen e virusit.

Dhe sa më shumë kolegë që i prekin ata, aq më i lartë është rreziku i kontaminimit. Jonathan Sexton, një studiues në Kolegjin e Shëndetit Publik në Universitetin e Arizonës, zbuloi se vende të tilla si frigoriferë, doreza sirtarësh, doreza rubinetash, dyert dalëse të pushimit kanë tendencë të kenë përqendrimet më të larta të mikrobeve.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë