Loading…

Ja pse se pronarët e qenëve jetojnë më gjatë se njerëzit pa kafshë

  • 09/10/2019 | 15:42

Ja pse se pronarët e qenëve jetojnë më gjatë se njerëzit pa kafshë

Njerëzit kanë 24 për qind më pak gjasa të vdesin nga sulmet në zemër nëse kanë një mik shok në shtëpi, transmeton Gazeta Metro.


Studimet e reja tregojnë se pronarët e qenëve jetojnë më gjatë se njerëzit pa kafshë. Vetmia luan një rol të rëndësishëm në dëm të njerëzve të moshuar, jo vetëm që i pengon ata të jetojnë jetë të lumtur, por shpesh në të vërtetë rrisin rreziqet nga vdekja dhe sëmundjet kronike.

Studiuesit e Universitetit të Torontos shikuan të dhënat për mbi 3.8 milion njerëz, të dokumentuar në 10 studime paraprake. Gjetjet e tyre sugjeruan përfitime edhe më të forta të pronësisë së qenve.

Shoku më i mirë i njeriut ishte i lidhur me një rrezik 24 përqind më të ulët të vdekjes nga ndonjë shkak, një rrezik 65% më të ulët të vdekjes pas një sulmi dhe 31% më pak probabilitet të vdiste nga ndonjë shkak kardiovaskular.

Qentë supozohet të marrin mes 30 min dhe dy orë stërvitje në ditë. Kjo është dukshëm më shumë se 150 minuta në javë që rekomandohet për njerëzit, kështu që është e arsyeshme që ata me kafshë shtëpiake të kishin një fizik më atletik.

Pjesa më e madhe e veshjeve të një qeni është më shumë mendore sesa fizike.

Studimet e mëparshme kanë treguar që pronarët e qenve përjetojnë më pak izolim social dhe kanë më shumë ndërveprim me njerëzit e tjerë.

Për më tepër, mbajtja e një qeni është një motiv i mirë për aktivitetin fizik, i cili është një faktor i rëndësishëm në rehabilitimin dhe shëndetin mendor.

Për më tepër, nga një këndvështrim për mirëqenien e kafshëve, qentë duhet të merren vetëm nga njerëz që mendojnë se kanë aftësi dhe njohuri për t’i dhënë kafshës shtëpiake një jetë të mirë. /gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë