Loading…

Irani zbulon fushë të re nafte: Mund të sigurojë rreth 50 miliardë fuçi nafte

  • 10/11/2019 | 16:39

Irani zbulon fushë të re nafte: Mund të sigurojë rreth 50 miliardë fuçi nafte

Irani  ka zbuluar një fushë të re të naftës, që mund të sigurojë rreth 50 miliardë fuçi, sipas presidentit të vendit, transmeton Gazeta Metro.


Rezervat e Iranit mund të rriten nga kjo gjetje, në kohën kur ky shtet po përpiqet të eksportojë energji.

Njoftimi i presidentit Hassan Rouhani, vjen derisa Irani po tërhiqet nga shtypja e sanksioneve amerikane, pasi SHBA u tërhoq nga marrëveshja bërthamore me fuqitë botërore, vitin e kaluar.

Rouhani tha që fusha ishte e vendosur në provincën jugore të Khuzestan të Iranit.

Kjo fushë e re e naftës, bëhet fusha e dytë më e madhe e Iranit, pas njërës që përmbante 65 miliardë fuçi, në Ahvaz./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë