Loading…

Hemingway, Fitzgerald, Wharton dhe Wolfe: 10 klasikët pa të cilët nuk duhet të jetoni

  • 19/03/2020 | 19:06

Hemingway, Fitzgerald, Wharton dhe Wolfe: 10 klasikët pa të cilët nuk duhet të jetoni

Revistën Scribner për të festuar fillimin e faqes në internet, na ofron një listë prej dhjetë titujsh nga historia e gjatë e shekullit të Scribner, disa fillimisht të serializuara në Scribner’s Magazine (e cila u lançua në 1887 dhe lulëzoi deri në vitin 1939), të cilat ende vlerësohen si klasikë të paharrueshëm.


“Dielli gjithashtu lind” nga Ernest Hemingway Romani i parë më i shitur nga Hemingway, është histori e një grupi të Amerikës dhe Britanikëve ‘Gjenerata e Humbur’ në vitet 1920 në një vendbanim nga Parisi në Pamploma, Spanjë.

Romani detajon me zë të lartë jetën e tyre si mërgimtarë në Bregun e Majtë të Parisit dhe përcjell brutalitetin e luftimeve me deme në Spanjë. Romani themeloi Hemingway si një nga stilistët më të mirë të prozave të të gjitha kohërave.

“Bota e krimit” nga Don DeLillo Një nga më të mirët e DeLillo, “Bota e krimit” ka shumë skena tregimi, por fillon në një diamant bejsbolli. Libri kalon vetëm një kohë të shkurtër duke u përqëndruar në bejsboll, por një top në veçanti ndikon shumë në të gjithë veprimet që vijojnë.

“Epoka e Pafajësisë” nga Edith Wharton Edith Wharton ishte gruaja e parë që fitoi Pmimin Pulitzer për fiksion për “Epokën e Pafajësisë” e cila eksploron gëzimet dhe skandalet që rrethojnë martesën e një çifti të klasit të lartë në New York gjatë Epokës së Gilded.

“Një paqe e veçantë” nga John Knowles E vendosur në një shkollë për konvikte për djem në New England gjatë viteve të para të Luftës së Dytë Botërore, “Një Paqe e veçantë” është një shëmbëlltyrë shqetësuese dhe e ndritshme e anës së errët të adoleshencës. Ajo që ndodh mes dy miqve një verë, si vetë lufta, shkatërron pafajësinë e këtyre djemve dhe botës së tyre.

“Gone with the wind” nga Margaret Mitchell Scarlett dhe Rhett janë personazhe kaq të gjalla në libër sa nuk mund t’i imagjinoni që ato të portretizohen në mënyrë adekuate në film – deri sa papritmas, aty janë dhe secili verzion shkon vetëm duke rritur kënaqësinë tuaj.

“The turn of the screw” nga Henry James Një nga tregimet më të realizuara të letërsisë së fantazmave përshkruan transformimin e keq të 2 fëmijëve të pafajshëm në gënjeshtarë dhe hipokritë flagrantë. Tregimi elegant i tmerrit të pashprehur dhe terrorit psikologjik krijon atë që disa histori në letërsi kanë qenë në gjendje të bëjnë – një ndjenjë të plotë të frikës dhe pasigurisë.

“Robinson Crusoe” nga Daniel Defoe Përralla e mirënjohur e një anglezi të transportuar me anije, i cili e gjen veten të bllokuar në një ishull në brigjet e Amerikës së Jugut, një histori mbijetese, besimi në vetvete, aventura dhe besimi.

“The Great Gatsby” nga F. Scott Fitzgerald Romani i epokës së xhazit. Historia e Jay Gatsbym një burri të pasur dhe dashurisë së tij të fuqishme për Daisy Buchanan është një përrallë e përpiluar në mënyrë të jashtëzakonshme që ka qenë lexim thelbësor që kur u botua.

“Tarantula” nga Bob Dylan Fillimisht u botua në 1966 në 50 kopje, ky koleksion poezish eksperimentale në prozë ishte për shumë kohë në dispozicion vetëm si një bootleg deri sa u botua më në fund në 1971.

Mjeshtëri ose jo, ju vendosni, por është akoma një libër argëtues që të keni në raftin tuaj pranë Kronikave dhe “In his own write” të John Lennon “Look Homeward Angel” nga Thomas Wolfe Redaktuar nga legjenda Maxwell Perkins dhe botuar në 1929, romani i parë i Wolfe, për dëshirën e djegur të një të riu për të lënë qytetin e tij të vogël dhe familjen e trazuar në kërkim të një jete më të mirë, i dha botës provën e gjenialitetit të tij dhe një histori të fuqishme që ka prekur miliona.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë