Loading…

Diplomati amerikan thotë se Trump ndihmoi Ukrainën me kusht që ta hetoj Biden

  • 23/10/2019 | 08:36

Diplomati amerikan thotë se Trump ndihmoi Ukrainën me kusht që ta hetoj Biden

Një diplomat i lartë amerikan thotë se Presidenti Trump bëri lëshimin e ndihmës ushtarake për Ukrainën me kusht që të premtohej se do të hetohej një rival politik, transmeton Gazeta Metro.


Ambasadori Bill Taylor dëshmoi para një hetimi për fajësim, se atij i ishte thënë se Trump ,dëshironte që Ukraina të hetonte marrëdhëniet e ish-Zëvendës Presidentit Joe Biden.

Taylor tha se marrëdhëniet me Ukrainën ishin “minuar në thelb”.

Presidenti Trump këmbëngul se nuk ka pasur asnjë marrëveshje të tillë, apo shkëmbim favorizimesh, në politikën e Ukrainës.

Duke iu përgjigjur dëshmisë më të fundit në Kongres, sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Stephanie Grisham tha në një deklaratë: “Presidenti Trump nuk ka bërë asgjë të keqe – kjo është një fushatë e bashkërenduar njollosje nga ligjvënësit e majtë dhe burokratë radikalë të pazgjedhur që bëjnë luftë mbi Kushtetutën” .

Një demokrat e quajti dëshminë e Taylor “dëshmia më e mallkuar që kam dëgjuar”.

Taylor, një diplomat i cili ka qenë i dërguari amerikan në Ukrainë që nga qershori, është dëshmitari i fundit për të dëshmuar para ligjvënësve në hetimin e udhëhequr nga Demokratët mbi abuzimin e dyshuar të pushtetit nga Presidenti Trump.

Një transkriptim i një thirrje që zoti Trump i bëri Presidentit të ri të Ukrainës Volodymyr Zelensky më 25 korrik tregon se ai e nxiti atë të hetojë akuzat e diskredituara të korrupsionit ndaj Biden dhe djalit të tij, Hunter./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë