Loading…

Cikloni ‘Bulbul’ godet Bangladeshin: 10 njerëz mbesin të vdekur dhe 30 të plagosur

  • 10/11/2019 | 22:48

Cikloni ‘Bulbul’ godet Bangladeshin: 10 njerëz mbesin të vdekur dhe 30 të plagosur

Një ciklon i fortë ka goditur Indinë verilindore dhe Bangladeshin, duke vrarë disa njerëz në të dy vendet, transmeton Gazeta Metro.


Cikloni Bulbul la të paktën 10 persona të vdekur, në shtetin e Bengalit Perëndimor të Indisë. Stuhia më pas bëri rrugën e saj drejt Bangladeshit.Rreth 5000 shtëpi janë dëmtuar, dhe qindra pemë janë rrëzuar nga cikloni. Më shumë se 200,000 hektarë tokë bujqësore janë dëmtuar në Bangladesh.

Autoritetet lokale, urdhëruar që ndërtesat e shkollave dhe xhamitë të përdoren si strehimore, përveç strehimoreve të dedikuara për ciklon.

Bangladeshi, ka një histori ciklonesh të ashpra. Por programet e përgatitjes së katastrofës në dekadat e fundit, kanë modernizuar aftësinë e vendit për tu marrë me fatkeqësi natyrore, duke rezultuar në më pak viktima./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë