Loading…

A po rritet vërtetë çmimi i energjisë? E zbulon ministri Lluka

  • 23/04/2019 | 16:11

A po rritet vërtetë çmimi i energjisë? E zbulon ministri Lluka

Parashikimet e shoqërisë civile për rritje të çmimeve të energjisë, janë vetëm spekulime thotë ministri Lluka, transmeton Gazeta Metro.


Ministri Valdrin Lluka është përfshirë në diskutimet mbi rritjen e cmimit të energjisë elektrike pas ndërtimit të termocentralit të ri.

Ministri i quan të gjitha parashikimet e shoqërisë civile për rritje cmimesh spekulime, duke theksuar se ende nuk dihet kosto finale e projektit dhe kosto e ndërtimit, që edhe do të përcaktonin ndryshimet e mundshme tarifore të energjise.

‘Cdo gjë që flasim rreth cmimit të energjisë, të gjitha janë spekulime. Cfarëdo kosto financiare është spekulim. Asgjë nuk dihet.

Për të kuptuar cmimin e energjisë elektrike, duhet të dijmë cmimin e ndërtimit të termocentralit dhe koston financiare të projektit. Asnjëra nga këto nuk dihen ende’, tha Lluka gjatë interpelancës paralamentare.

Lluka informoi se kosto e projektit është në vlerësim e sipër.

‘Sot që po flasim, ekspertët janë duke i vlerësuar dy ofertat e pranuara. Shumë shpejt do të kemi një raport, që kërkon edhe aprovimin e komitetit drejtues’, tha Lluka. Me raporte dhe analiza jo-konsistente, shoqëria civile ka prezantuar supozime të ndryshme për rritje cmimesh të energjisë elektrike pas ndërtimit të termocentralit./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë