Loading…

8 mësime jete të gjithë mund të mësojnë nga këto libra klasikë për fëmijë

  • 21/05/2020 | 22:25

8 mësime jete të gjithë mund të mësojnë nga këto libra klasikë për fëmijë

Përtej të qenit argëtues, librat më të mirë për fëmijë na ndihmuan gjithashtu të kuptojmë botën që na rrethon. Me kalimin e viteve, ata formësuan imagjinatën tonë, aspiratat tona dhe ndjenjën tonë për të drejtën dhe të gabuarën, shkruan Gazeta Metro.


Këtu janë disa nga mësimet më të rëndësishme që kemi mësuar nga librat tanë të preferuar të fëmijëve:

1. Të shkosh në një aventurë është befasuese, por të vish në shtëpi është edhe më mirë.

“Ku janë gjërat e egra” të Maurice Sendak është tregimi i përsosur për çdo fëmijë që ka ëndërruar ndonjëherë të ikë.

Maksi i djallëzuar, i irrituar nga jeta e tij e mërzitshme, transportohet në një tokë të frikshme, monstruoze, të banuar nga kafshë. Ai bëhet mbret i gjërave të egra dhe zbavitet në lirinë e xhunglës. Por, edhe mbretëria ka një shtetrrethimi, dhe sapo Maksi të nuhasë aromën e njohur të mbikëqyrjes në shtëpi, ai është shumë i lumtur për të hequr fronin dhe të kthehet në dhomën e gjumit të tij.

2. Ndihmoni gjithmonë ata që janë më pak të fuqishëm se ju.

Në të famshmin “Horton Hears A Who!” të Dr. Seuss, Horton zbulon se sa domethënës mund të jetë një copë pluhur i vogël kur ai takon krijesat mikroskopike të Whoville. Kryetari i bashkisë Whoville i bën apel Hortonit për mbrojtje dhe Horton pajtohet, duke miratuar mantrën, “Një person është personi sado i vogël që mund të jetë”. Libri nënvizon rëndësinë e mbrojtjes së atyre që nuk mund të mbrojnë veten e tyre.

3. Të gjithë kanë «ditë të këqija të flokëve».

“Aleksandri dhe Dita e tmerrshme, e tmerrshme, e tmerrshme, jo e mirë, shumë e keqe” e Judith Viors na prezantoi të gjithë me “ditën e keqe të flokëve”, kur gjithçka që mund të shkojë keq, shkon keq. Për Aleksandrin, kjo ditë e veçantë është vetëm një seri zbulimesh të turpshme. Gjatë gjithë kohës, Aleksandri betohet se nëse ai do të jetonte në Australi – ku gjithçka është përmbysur, sigurisht – ai do të kishte një ditë thjesht të mrekullueshme. Sidoqoftë, nëna shumë më e mençur e Aleksandrit e siguron atë se “të gjithë kanë ditë të këqija, edhe në Australi”. (Fakt argëtues: Në versionet Australiane dhe Zelanda e Re, Aleksandri ëndërron të jetojë në Timbuktu!)

4. Mund të jeni vërtet të sigurt për atë që ndjeni në zemrën tuaj.

Në “Princin e Vogël” të Antoine de Saint-Exupéry , protagonisti lufton me dashurinë e tij për një trëndafil të egër, por të bukur. I irrituar nga lulja e kërkuar, Princi i Vogël vendos të dalë në një aventurë ndërplanetare. Gjatë udhëtimeve të tij, Princi fillon të dyshojë në dashurinë e tij për trëndafilin, veçanërisht kur zbulon se planeti Tokë ka lule identike me të. Atëherë, një dhelpër e mençur i mëson atij se dashuria e tij për trëndafilin ishte gjëja që e bëri atë të veçantë, duke i thënë: “Vetëm me zemër mund të shihet njeriu me të drejtë; ajo që është thelbësore është e padukshme për syrin. ”

5. Mos e shtypni individualitetin tuaj për hir të konformitetit.

Në “The Giver” të Lois Lowry, Jonas 11-vjeçar jeton në një “utopi” shumë të kontrolluar, në të cilën konformiteti dhe bindja janë me përparësi mbi të gjitha. Sytë me ngjyrë të zbehtë të Jonas dhe aftësia e tij për të parë ngjyrën e bëjnë atë të ndihet jashtë vendit, dhe izolimi i tij nga komuniteti thellohet kur ai caktohet të stërvitet me “Marrësin e Kujtesës”. Ai zbulon të gjitha bukuritë që shoqëria e tij ka sakrifikuar në përpjekjen e tyre për një ekzistencë pa dhimbje, të rregullt. Përfundimisht, refuzimi i Jonas për të mishëruar pritjet e shoqërisë së tij i jep kurajo të rishkruajë fatin e tij.

6. Ne i japim jetës tonë kuptim duke ndihmuar të tjerët.

Në “Ueb-in e Charlotte” të EB White , ne takojmë merimangën më të mençur për të rrotulluar ndonjëherë rrugën e saj nëpër faqet e një libri për fëmijë (më fal, Miss Spider ). Charlotte shpëton Wilburin nga vdekja e caktuar duke rrotulluar mesazhe në lidhje me të në rrjetat e saj. Ajo i thotë Wilbur, “Jeta e një merimangë nuk mund të mos jetë diçka rrëmujë, me gjithë këto kurthe dhe ngrënie të mizave. Duke ju ndihmuar, mbase isha duke u përpjekur të gjallëroja jetën time sado pak. ” Në fund të librit Charlotte vdes, por është pavdekësuar përmes fëmijëve të saj dhe fëmijëve të tyre pas kësaj, pasi Wilbur vazhdon të rrëfejë historinë e shkëlqimit dhe bujarisë së Charlotte.

7. Asnjëherë mos lejoni që dikush të imponojë kufizime në aftësitë tuaja.

“Në kopshtin sekret” të Frances Hodgson Burnett, petulantja Mary Lennox gjen lumturinë në bukurinë e Kopshtit Sekret dhe vendos ta ndajë atë me kushëririn e saj të ri, Colin. Colin është cilësuar me paaftësi fizike gjatë gjithë jetës së tij, por Maria është e sigurt që dobësia e tij është thjesht psikologjike. Përmes praktikës këmbëngulëse, Maria mëson Kolin të ecë. Të gjithë të rriturit janë të shokuar kur mësojnë se Colin mund të vrapojë dhe të luajë si çdo fëmijë tjetër. Ky mësim i vlefshëm na mësoi se nuk duhet të lejojmë kurrë të tjerët të kufizojnë aftësitë tona, edhe nëse ato kufizime janë vendosur nga ata që na duan më së shumti.

8. Njohuria është arma më e fuqishme.

Tregimet e Roald Dahl aq shpesh rrotullohen rreth fëmijëve që janë më të zgjuar se botët ku ata banojnë, dhe në “Matilda”, ne takojmë shembullin tipik të kësaj teme. Pavarësisht zgjuarsisë mbinjerëzore të Matildës, ajo vazhdimisht ngacmon dhe keqtrajtohet nga familja e saj. Pasioni i saj për të lexuar e mban atë dhe përfundimisht bëhet arma e saj më e mirë. Në të vërtetë, siç thotë narratori, “Të gjitha leximet që kishte bërë i kishin dhënë asaj një pamje të jetës që ata kurrë nuk kishin parë.” Matilda mëson të manipulojë me shkathtësi të rriturit mizorë, injorantë rreth saj./gazetametro.net

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +383 49 576 111
e-mail: [email protected]
[email protected]
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë