Loading…
Haradinaj tregon a lëkundet koalicioni nga Specialja
  • 11/01/2018 | 15:32

...

Deputeti i AAK’së, Daut Haradinaj, thotë se nuk e di nëse kreu i PDK’së, Kadri Veseli, është tërhequr nga përpjekja për ta shfuqizuar Gjykatën Speciale. Sipas tij, Veseli e ka respektuar procedurën për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme pas mbledhjes së nënshkrimeve nga deputetët në muajin dhjetor.


Haradinaj, mohon se një situatë e krijuar rreth kësaj gjykate ka lëkundur partnerin qeverisës.

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj, emri i të cilit shpesh herë është përfolur se gjendet në mesin e personave që pritet të akuzohen nga Gjykata Speciale, duke e komentuar një kolumne të gjatë të Veselit rreth zhvillimeve të fundit dhe tërheqjen mbrapa ndaj kësaj gjykate, thekson se nuk e di nëse kryetari i PDK’së mendon ndryshe sikurse në natën e 22 dhjetorit. Por, kujtoi se i njëjti e respektoi rregulloren në bazë të nënshkrimeve për thirrjen e seancës së Kryesisë së Kuvendit.

“E para që unë mundem ta them është se Kosova i ka pushtetet e ndara, ai i Legjislativit dhe në anën tjetër ajo e Ekzekutivit. Sa i përket qëndrimit të Kryetarit të Kuvendit unë nuk e di se ai ka ndërruar qëndrim.

Ai e ka respektuar rregulloren e kuvendit dhe procedurën e thirrjes së seancës në bazë të 43 nënshkrimeve”, u shpreh Haradinaj për Express.

Ani pse me qëndrime tani të ndryshme rreth Gjykatës Speciale, Daut Haradinaj mohon se ka lëkundje të koalicionit me partnerin qeverisës. Qartëson se këto janë tema të ndara.

“Sa i përket qëndrimeve të partive te koalicionit këto janë tema të ndara dhe unë nuk shoh asnjë lëkundje të partneritetit qeverisës, pavarësisht se kjo temë është shumë serioze, ekzekutivi është i obliguar t’i respektoj vendimet e kuvendit”, ka sqaruar ai.

Zyrtari i AAK’së në vazhdimësi ka bërë të qartë se sikurse partia që i takon por edhe vetë ai, janë dhe do të mbeten kundër Speciales. Ka thënë se raportet me vendet mike nuk prishën aq lehtë.

Thirrje të vazhdueshme nga vendet mike, së fundmi edhe Departamenti i Shtetit u janë bërë liderëve kosovarë që të ndalohet përpjekja që të shfuqizohet Specialja.

E hiç më larg se dje, një delegacion franko – gjerman vizitoi liderët e vendit. Raportohet se Berlini e Parisi paralajmëruan lidershipin për pasoja të rënda për vendin.

Më të fundit
Të tjera
Materialet në dispozicion në këtë faqe janë pronë e portalit Gazeta Metro. Ato janë të mbrojtura në bazë të së drejtës së autorit sipas ligjeve në fuqi. Ju mund të përdorni këtë faqe interneti, dhe materialet e kësaj faqeje, për përdorimin tuaj personal, jo-komercial, me kushtin që të mos cënoni të drejtën e autorit.

Privacy Policy
Kontakti:
Tel: +386 49 576 111
e-mail: info@gazetametro.net
marketing@gazetametro.net
Adresa: Rr. Tringë Smajli, Nr. 16
Prishtinë 10000
Kosovë